Mačka NIE je pes. Nezamieňajme si tieto 2 druhy zvierat v ničom.
Mačky lipnú v 1. rade na svojom teritóriu. Nie sú svorkové zvieratá, preto ich veľmi zriedkavo potešíme, ak im donesieme „konkurenta“ do domácnosti , mysliac si, že im bude veselšie. Majú rozdielny metabolizmus a tým aj úplne inak reagujú na niektoré liečivá alebo antiparazitiká. Preto vždy preštudujte obal napríklad prípravkov proti blchám, či sú tam mačky ako cieľová skupina uvedené. Inak hrozí veľmi vážna otrava, ktorá môže končiť aj úhynom. Majú oveľa koncentrovanejší moč ako psy, preto častejšie trpia aj upchatými močovými cestami. Pijú menej tekutín. Geneticky sú to púštne „egyptské kvety“. Hlavne kocúre sa po kastrácii stávajú náchylnejšie na tvorbu močových sedimentov, ktoré môžu úzku močovú rúru upchať. Podporuje to hlavne nedostatok pohybu a obezita v súvislosti s chovom v bytoch.
Mačky veľmi citlivo reagujú aj na malé zmeny vo svojom prostredí-často napríklad aj pomočovaním až krvomočením. Stačí, ak zmeníme nábytok alebo im presunieme toaletu inde, pribudne do domácnosti dieťa a pod a môžu začať chodiť močiť do postele majiteľom alebo si značkujú predmety, steny. Keď má Vaša mačka podobné problémy, poradíme Vám, ako ich minimalizovať.
Veľkou chybou, ktorú robíme je aj neznalosť správania sa mačiek. Už na malom, pár týždňovom mačiatku vidíme, či to bude neodbytný ľuľkoš alebo malý „separatista“, ktorý nebude mať rád dotyky. A práve toto treba tolerovať, ak sa mačka nerada hladí, nikdy to nezmeníte, musíte to len rešpektovať a zmieriť sa s tým. Predchádzať tomu viete-pri kúpe mačiatka sa s ním budete hrať a podľa reakcií sa snažíte odhadnúť, akú povahu bude mať.
Mačky v bytoch potrebujú svoj priestor, aby boli šťastné. Odsledujme, čo im robí radosť, či na nás číhajú zo skrine alebo zo zeme a podľa toho im aj pripravíme rôzne zákutia, kde by sa cítili ako praví lovci. Mačky sú výsostné mäsožravce, to znamená, že potrebujú ku zdravému vývoju mäso, pretože niektoré druhy aminokyselín si nevedia vyrobiť samé, ale dodáva im ich potrava.